2016 results

The SGYC held its annual Awards Night at the club house of the yacht club on Saturday night 28 May 2016. This event was attended by over 40 members, partners and kids. Despite the cold weather all people received a warm reception from the Commodore and the SGYC Committee. Before each presentation, Neil Warren explained the background to each award and how the results were calculated. The awards also followed the sequence of the various series starting at the beginning if the season in early November 2015 through to the last series held on the Anzac Day Weekend in 2016. The night ended with an exciting trivia quiz.

Each series was hotly contested with an average of 15 yachts racing in any race and all sailors are looking forward to when the 2016-2017 season starts again in early November 2016.

The results were:

“KNIGHTS OF LEONGATHA TOYOTA” SERIES

 

HANDICAP CHAMPIONSHIP (Back Calculated Yardstick)

1st place: Garry Plozza [Laser]

2nd place: John Fowler [Laser 4.7]

VYC CHAMPIONSHIP (VYC Yardstick)

1st place: Matt Kiely [Impulse]

Equal 2nd: Ivan Abbott [Impulse]

Equal 2nd: Rob McNair [Windrush Catamaran]

COMMODORE’S CUP SERIES

 

HANDICAP CHAMPIONSHIP (Back Calculated Yardstick)

1st place: Craig Stewart [Mosquito Catamaran]

2nd place: David Grimmond [Impulse]

VYC CHAMPIONSHIP (VYC Yardstick)

1st place: Shaun Freeman [Windrush Catamaran]

2nd place: Pete Kiely [Windrush Catamaran]

JOHN PARRY MEMORIAL SERIES

 

HANDICAP CHAMPIONSHIP (Back Calculated Yardstick)

1st place: John Honeybone [Sabre]

2nd place: Rob McNair [Windrush Catamaran]

VYC CHAMPIONSHIP (VYC Yardstick)

1st place: Keith Cousens [Impulse]

2nd place: Rob McNair [Windrush Catamaran]

“SERIOUS SURF STUFF” SUMMER SERIES

( A & B Divisions Prizes already awarded )

HANDICAP CHAMPIONSHIP (Back Calculated Yardstick)

1st place: Shaun Freeman [Windrush Catamaran]

2nd place: Ivan Abbott [Impulse]

VYC CHAMPIONSHIP (VYC Yardstick)

1st place: Rob McNair [Windrush Catamaran]

2nd place: Shaun Freeman [Windrush Catamaran]

“BROADBIACH INVERLOCH HEALTH CLUB”  TARWIN RIVER MARATHON

Winner: Pete Kiely [Windrush Catamaran[

“DEBENHAM AUSTRALIA” EASTER SERIES

 

HANDICAP CHAMPIONSHIP (Back Calculated Yardstick)

1st place: Henry Mueller [Impulse]

2nd place: Ivan Abbott [Impulse]

VYC CHAMPIONSHIP (VYC Yardstick)

Equal 1st place: Pete Kiely [Windrush Catamaran]

Equal 1st place: Keith Cousens [Impulse]

3rd place: George Fairlie [Laser]

CLUB CHAMPIONS

 

A DIVISION (VYC Yardstick) 

1st place: Shaun Freeman [Windrush Catamaran]

2nd place: Rob McNair [Windrush Catamaran]

3rd place: Pete Kiely [Windrush Catamaran]

B DIVISION (VYC Yardstick)

1st place: Keith Cousens [Impulse]

2nd place: Ivan Abbott [Impulse]

Equal 3rd place: Ken McKenzie [Impulse]

Equal 3rd place: John Honeybone [Sabre]

OVERALL CLUB CHAMPIONS

 

MOST IMPROVED                                                                     

(Ralph Drake Brockman Trophy)

(HANDICAP CHAMPION)

 1st place: Shaun Freeman [Windrush Catamaran]  43 points

 2nd place:  Ivan Abbott [Impulse]  56 points

3rd place: John Honeybone [Sabre] 59 points

CLUB CHAMPION (VYC CHAMPION)

1st place: Rob McNair [Windrush Catamaran] 38 points

2nd place: Shaun Freeman [Windrush Catamaran] 47 points

3rd place: Keith Cousens [Impulse] 51 points

4th place: Ivan Abbott [Impulse] 57 points

5th place: John Honeybone [Sabre] 62 points

BEST CLUB MEMBER SHIELD: Folkert Janssen: Folkert sails an OK Dinghy class yacht and is current Victorian State Champion. He won the title at Geelong Yacht Club by one point from 15 other competitors in February 2016 sailing his yacht named “The Plot Against Com”. Folkert has been a member of South Gippsland Yacht Club for some time and awarded “Best Club Member” due to his tireless work, training, encouraging and coaching, the junior club members throughout the 2015/2016 sailing season.

BEST JUNIOR

Abbey Argus-Smith followed by Aaron Lopez-Freeman and Oscar Llewellyn [all regular sailors at the club].

Comments are closed